Cestuju,  Finsko

WELCOME TO HEL(SINKI)

Při výstupu z letadla v Helsinkách jako první uvidíte nápis „Welcome to Hel“. Měli by to ale spíš předělat na „Welcome to heaven“, protože Helsinki jsou skvělý.

V listopadu jsem viděla video Janka Rubeše o Helsinkách, začátkem prosince zahlídla na netu levnější letenky, koncem prosince je dostal M. k Vánocům a na Velikonoce jsme vyrazili do Finska.

Průšvihů jsme udělali jen pár a ani nás moc nestály. Nejdřív jsme čekali na letišti u jinýho gateu (kdo by řekl, že v 11:40 poletí Praha – Helsinki víc letadel?) a pak sprintovali ke správnýmu letadlu přes celou Ruzyni. Taky jsme špatně našli autobus do centra Helsinek, když jsme potřebovali stihnout spoj do Tampere. To, že jsou severský země rájem stopařů, neplatí. Stopli jsme jen taxík a ještě za 25 euro.

Ale jinak to udělejte stejně, vyražte na víkend do Finska. Norwegian tam lítají za pár šupů a navíc, v Berlíně je přehipsterováno, v Londýně přeturistováno, Paříž je klišé a v Budapešti byl už každej. V Helsinkách by hipsteři s holejma kotníkama zmrzli, turisti jsme tam byli jediní, klišé to není ani trochu a nikdo tam nebyl (ani není, je to nejklidnější město na světě).

Jenom si uvědomte (narozdíl od nás), že Helsinki jsou na severu. Já vim, já vim, to ví přece každej. Ale vidina krásnýho jara ve Finsku se mi rozplynula s předpovědí -6°C a sněhem po kolena.

Věřím, že okruh kolem katedrály, kamennýho kostela a přístavu zvládne každý, kdo umí jen trochu používat internet. Tady je ale pár tipů, který v článku „10 nejlepších muzeí v Helsinkách“ nenajdete.

Cafe Regatta
Tohle je moje láska. Lososovej chleba, skořicová rolka, procházka po zamrzlým moři i kolem něj. Vedle kavárny je na ledu křeslo s lyžema, na kterým se můžete vozit. Sen.

Kallio
Jestli je v Helsinkách místo, kde mají levný pivo, je to tady. V Majaava Baari (Bobřím Baru) najdete spoustu metalistů (metal totiž pochází z Finska, jestli to nevíte), vycpanýho bobra a pivo za 4 eura (Porthaninkatu 9), v Om’pu najdete taky pivo za 4 éčka, klidnější atmosféru a americkej diner s koženýma sedačkama (Siltasaarenkatu 15).

Západ slunce z baru v Hotelu Torni
Jestli je v Helsinkách místo, kde mají drahý pivo, je to tady (a všude jinde). Ale zase k těm devíti eurům dostanete naservírovanej i supr výhled, takže to za to stojí

Good life Coffee
Kavárna v Kalliu. Pro vajíčka s avokádem a kešu kejdou bych letěla hned zejtra zase zpátky (Kolmas Linja 17).

Výlet lodí na Suomenlinnu
Samotnej ostrov Suomenlinna nás zas nijak nenadchnul (i když je v Unescu). Mnohem spíš bych do Unesca zapsala chai latté, koukání na kry z mola a spekulování nad tím, která by nás unesla. A hlavně ten výlet lodí na ostrov, na který navíc platí MHD lístek, takže low cost výlet se vší parádou.

Výlet do Tampere
Autobusem jste tam a zpátky asi za 20 euro a dvě a půl hodinky jízdy. A můžete si tam dát na rozhledně nejlepší (i bezlepkový!) koblihy na světě a pak se přemístit do doby, kdy vám bylo pět let a koukali jste na Kouzelnou školku, do muzea Mumínků. A pak si dejte pivo se slevou na ISICa v Telakka ().

A jestli vás tohle nepřesvědčilo k návštěvě Helsinek, jste beznadějný případi.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *