Žiju

Poletíme?

Hodně jsem teď poslouchala Bowieho a jeho Major Tom mi nešel z hlavy. Moment, kdy vyskočíš z lodi a plavčíš si mezi hvězdama, zatímco důvěřuješ motorům, co vědí, kam mají plout.

Poslední půl rok jsem se teda ptala skoro každýho, koho jsem potkala, jestli by letěl do vesmíru. Odpovědi se dost lišily, podle věku, podle počtu dětí, podle vystudovanejchch škol. Ale hlavně podle toho, jestli jsem se zeptala tak, že by se dotyčný určitě vrátil, možná vrátil nebo tam někde stoprocentně zůstal.

Já bych letěla. Lidi, kteří viděli naši planetu jako malý modrý nic, totiž můžou říct, že něco zažili. Chtěla bych se zařadit vedle Armstronga, Gagarina a Lajky do učebnic prvouky. Na výletní let mě to ale netáhne nikam daleko, Měsíc nebo oběžná dráha by mi stačily. Podle mých propočtů by na takovou dovolenou stačily maximálně dva týdny volna, a to počítám i s nepřízní počasí.

Letěla bych, i kdybych věděla, že se možná nevrátím? Letěla. Nikdy totiž nevíme, jestli se vrátíme z cesty do Asie, do hor nebo třeba jen domů ve středu z práce. Tenhle faktor už ale spoustu lidí, kterých jsem se ptala, odradil. Přitom je přece jasný, že mnohem míň lidí umřelo ve vesmíru než cestou na nákup do nejbližší sámošky, kde si stejně většina zákazníků koupí párky a majolku, který je taky zabijou. Pomalejc, ale zabijou.

Letěla bych, kdybych věděla, že se nikdy nevrátím? Letěla, možná. Ale jen, kdybych se nikdy nevrátila proto, že bychom pokračovali pořád dál. Tady už mě vidina stopky u Měsíce neláká. Proletěli bychom okolo Marsu, Slunce, a dál přes cizí galaxie, až bychom narazili na zeď. Nebo taky ne. Ale myšlenka na to, že tam někde uhořím nebo mě vcucne černá díra, mne moc neláká. Když už tam mám i skončit, tak aspoň cestou něco uvidět, že jo.

S vidinou toho, že se nevrátím, bych ale letěla jen tehdy, kdybych s sebou měla pár lidí, po kterých se mi stýská i po týdnu na jiném kontinentě. Jsou to ti, kvůli kterým nejedu ani na pár měsíců na druhý konec světa. A navíc, z vesmíru by se jim hůř posílaly pohledy.

Nebo třeba moje mamka, ta by prý neletěla. Ráda plete. Svetry, šály, cokoliv a ve vesmíru by jí lítala klubíčka, musela by je rozmotávat a celé to pletení by bylo k ničemu.

A jaká je Vaše výmluva?

K.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *