Cestuju,  Velká Británie

EDINBURGH (skoro) ZADARMO

Nejlepší věci jsou zadarmo. A to platí i ve Skotsku, kde se stanou všechny vtipy o lakomých Skotech srozumitelnější – je tam totiž draho. Přesto by ale byla škoda Skotsko a Edinburgh odsoudit k záhubě (nebo ignoranci) jen proto, že tam pivo stojí zhruba třikrát tolik, co v Praze. I v hlavním městě Skotska se dá totiž užít spoustu věcí zadarmo nebo za opravdu málo peněz.

ARTHUR’S SEAT – zadarmo

Pidi hora kousek za městem měří sice jen 251 metrů, ale stejně se na ní a zpátky poškrábete přes dvě hodinky. Když je hezký počasí, odmění vás výhledem a výletem do Skotské vysočiny, i když je to jen kopec za městem. A když je hnusně, vynahradí vám to zase pocitem, že zažíváte to pravé Skotsko.

PARLAMENT – taky zadarmo

Vstup do parlamentu vás bude stát jen prorentgenování všech vašich věcí a sundání si pásku u kalhot při průchodu bezpečnostním rámem. Ani za hodinovou prohlídku se nic neplatí, ale jestli pro vás tak dlouhý povídání není, sedněte si do jednacího sálu a počkejte, až přijde průvodce i se svojí bandičkou a poslouchejte, co říká. A mezitím přemýšlejte, jestli jsou ty obrazce na zadní stěně opravdu siluety skotskýho lidu, který takhle kontroluje svoje zástupce, nebo prostě jen lahve whiskey.

CALTON HILL – pořád ještě zadarmo

Jste-li líní vyšplhat na Artušovu stolici a stejně byste rádi viděli město z výšky, běžte sem. Výstup na tenhle kopeček trvá asi 15 minut a je tam rozhledna, zříceninka a místo na to vypít pivo koupený dole v sámošce.

NÁRODNÍ MUZEUM – zadarmo

Vstup do Národního skotského muzea ani do galerie moderního umění se neplatí. Pokud nejste jako já muzejní tip, běžte jen do toho národního a najděte si místnost „experiment and creating“. Co tam je, vám říkat nebudu, ať jste taky překvapení. (P.S. můj brácha tu formuli projel za 36 sekund, rekord dne.)

VÝLET NA KOLE K FORTH BRIDGE (NEBO ASPOŇ CRAMOND BEACH) – skoro zadarmo

Na konci září zprovoznili v Edinburghu pronájem městských kol za lidový ceny – 1,5 libry za hoďku. Stačí si stáhnout appku a vyrazit k mostu, na pláž nebo třeba do přístavu okouknout královkskou loď Britannia. A na Cramond beach si skočte do kavárničky (jediný, která tam je) a dejte si mrkvovej dort. Zdarma sice není, ale za ty dvě libry stojí. Fakt.

K.

 

 

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *