Cestuju,  Itálie

VINO & GELATO | Florencie a Piemonte za 4 dny

Čtyřdenní výlet s rodičema.
Pro někoho nuda, pro mě zážitek v severní Itálii.
Expedice vino & gelato. Možná by se ale hodilo spíš pojmenování vino & vino.

FLORENCIE
Expedici jsme začli ve Florencii. Odpoledne jsme prošli skoro celé centrum a vyrazili okouknout Davida. Ano, je opravdu velikej, bílej a nahatej. Další den nás čekala prohlídka Duoma, kterou je třeba si dopředu objednat. Pokud teda chcete procházet nad obrovskou kupolí a koukat na Florencii z vejšky. Stojí to za to. Kromě toho jsme omrkli i Ponte Vechio, Galerii Uffizi nebo palác Pitti. Měli jsme koupenou  Firenze card, která opravňuje ke vstupu do většiny muzeí, navíc s přednostním vstupem. Je sice docela drahá (70 EUR), šli jsme ale díky ní do muzeí, která by nás ani nenapadla. A ani nám nebylo líto, že jsme v nich strávili jen dvacet minut, když jsme je měli „předplacený“.

Kromě jasnejch renesančních památek je ve Florencii skvělej street art.

Procházku a památky si ale dokáže najít každej v Lonely Planet. Zásadní otázky tedy znění: Kam na zmrzlinu? Kam na víno?

Nejlepší zmrzliny jsme měli:
Gelato Santa Trinita – Fíková s ricottou je top strop
Marco Ottaviano – Pistáciovej sorbet! Jako fakt!
Perché no! – Semifredo
Cantina del Gelato – kdo nezkusí kurkumovou, prohloupí

Pár lahví jsme vypili v:
Gustaosteria – Dejte si sýrový talíř. A kdyby měli plno, tak kousíček od ní je náměstí Piaza Santo Spirito, kde bylo skvělý všechno. Jo, úplně všechno.
Le Cappelle medicee ristorante enoteca
Enoteca Pitti Gola e Cantina – dražší, ale dobrá moc dobrá

PISA & CINQUE DE TERRE
Cestou z Florencie do Barola jsme projížděli Pisou. Viděli jsme jen šikmou věž a spoustu asiatů provozujících kung fu. Zastávka sice krátká, ale skvělá.

Dál jsme se zastavili v národním parku Cinque de Terre, kam se určitě vyplatí udělat jednodenní výlet. Ale mimo sezonu – prý tam bývají davy.

BAROLO
Vrcholem našeho výletu byly ale dva dny v Barolu. Jako mají Francouzi oblast Champagne, Španělé Rioju a my Mikulov, tak v Itálii je to Barolo.

Bydleli jsme v agriturismu u paní, kterou jsem šmahem prohlásila za svojí třetí babičku. Přivítala nás espresem černým jako duše Voldemorta a domácím koláčem. Ráno vstávala v pět, aby napekla buchty a další koláče, ke kterým jsme se cpali sýrem od sousedů a marmeládou od mojí nové babičky. Když jsme si u ní chtěli na večer koupit víno, dala nám láhev vína bez etikety „tady kousek z vesnice“.

Přímo ve vesnici Barolo je krásný muzeum vína, kde moje dětská duše zaplesala. Nechce se překvapit.

Kromě toho jsme se zastavili u kapličky Capella delle Brunate, která je krásně barevná, prošli jsme hrad v Barolu a prozkoumali jsme vesnici La Morra.

Nejlepší nápad je ale podle mě půjčit si (elektro)kolo a jezdit od sklípku ke sklípku. Elektro proto, že po pár skleničkách to nešlape jako za střízliva a kopce jsou tam fakt veliký.

K.

Jak tam?
Letadlem – do Milána nebo Florencie – a pak půjčeným autem
Autem – třeba se zastávou v Dolomitech

Kde bydlet?
U mojí nový babičky!

Jak dlouho jsme tam strávili?
Čtyři dny, ale zvládli bychom víc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *