Cestuju,  Vietnam

ZÁCHRANNÝ AUTOBUS | Jak cestovat po Vietnamu

Z Hue do národního parku Phong Nha Ke Bang se nedá dostat jinak, než „sleeping busem“. Pokud to teda nemá stát majlant. Jestli vám nevadí, že vás jen přesun bude stát pár milionů dongů, najměte si řidiče a připravte se o životní zážitek. V opačným případě je sleeping bus jasná volba.

V Hue čekáme spořádaně už v 16:30 na autobus, co má vyrážet v pět. A protože jsme ve Vietnamu už tejden, nepanikaříme, když se ani v 17:30 nic neděje. Asi za dalších deset minut nás nabírá mikrobus pro osm lidí. My si sedáme jako dvanáctí s tím, „že těch pár hodin do parku nějak doklepeme“.

Mikrobus nás ale vyhazuje před zavřenou cestovní kanceláří. Nevíme, co se děje, ale na tenhle stav mysli jsme si ve Vietnamu už docela zvykli. Po chvíli se objevuje autobus. Nastupujeme a žasneme. Asi dost nahlas, protože zkušení Holanďani se nás ptají „Is it your first time?“.

Na otázku, kam si máme sednout, dostáváme odpověď „Kamkoliv nahoře“. Uvelebíme se tedy v druhém patře postýlek, ve kterých já si docela lebedím. M. už tolik ne, jsou dělaný na vietnamský rozměry a on je asi o půl metru vyšší než průměrný Vietnamec.

Jedeme v noci přes hory a divíme se, že je všude okolo sníh. Obrovský sněhový pláně uprostřed obrovský tmy. Při pozdějším pohledu na mapu zjišťujeme, že to nebyly sněhový pláně, ale poušť. No co no. Mně už o zážitek ze sněhu uprostřed Vietnamu nikdo nepřipraví.

JAK CESTOVAT PO VIETNAMU?
Jaký je nejlepší způsob cestování po Vietnamu? Záleží na tom, kolik toho chcete ujet a kolik máte v kapse milionů. Doslova.

Letadlem
Pokud potřebujete překonat několik tisíc kilometrů a cestou nechcete nic moc vidět, je letadlo to nejlepší, co můžete zvolit. Každý den lítá z velkých letišť několik desítek letadel všude po Vietnamu a letenky jsou vážně hodně levné. Jen je třeba počítat se zpožděním. Hoďka nebo dvě jsou naprostým standartem. Pokud vám má navazovat mezinárodní let na vnitrozemský, je dobrý odletět si ten vnitrozemský den předem, než si nechat frnknout letadlo.

Sleeping bus
Sleeping bus využívají hlavně zahraniční cestovatelé, protože pro Vietnamce je dost drahý. To ale neplatí pro turisty, cesta z Ha Noie do Ho Chi Minhova města stojí asi 750 Kč (1600 km). Nedokážu si ale představit nikoho, kdo by to radši neletěl, když letenka se dá koupit za 1000 Kč a člověk nemusí strávit 40 hodin v autobuse.

Sleeping bus ale jede několika trasami z Ha Noie do Ho Chi Minhova města a cestou vymetá všechny turistický místa. Jízdenky je možný koupit tady. A pár hodin v něm se dá docela pohodlně prospat.

Vlak
Vlak jsme sice nevyzkoušeli, po Vietnamu ale vede hustá železniční síť. Na rozdíl od autobusu jsou jízdenky ještě levnější a zážitek cestování s místníma je zaručen. Pravidelnými cestujícími jsou prý i pavouci a podobní minipasažéři.

Auto
Cizinci si ve Vietnamu nesmí vůbec půjčovat auta. Jediná možnost je půjčení si auta i s řidičem. Ceny ale nejsou tak strašný, takže pokud máte málo času, je to lepší volba než se spoléhat na nespolehlivou veřejnou dopravu.

Taxík
MHD ve Vietnamu moc nefrčí. Ideální dopravou z letiště kamkoliv po městě je taxík. A nejlepší je objednat si ho přes aplikaci GrabTaxi. Funguje jako u nás Uber, je levnější, dopředu víte, kolik zaplatíte a vyhnete se smlouvání.

Motorka nebo skůtr
Motorka nebo skůtr jsou tradiční dopravní prostředky. Pro turisty i pro místní. Půjčovné se pohybuje okolo 100 Kč na den a benzín stojí asi 16 Kč za litr. Je to levný, je to rychlý a člověk jede po svojí ose. Prověřte si půjčovnu předem na internetu a hodně trubte.

K.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *