Cestuju,  Velká Británie

EDINBURGH | Po stopách Harryho Pottera

Když vyšel první překlad Harryho Pottera, bylo mi sedm. Poslední díl jsem louskala, když mi bylo 15. Šok z Brumbálovy smrti jsem prožila v křehkém období třinácti let a lovestory mezi Snapem a Harryho mámou je pro mě nejzásadnější ze všech. Kam se hrabe Romeo a Julie.

Už od toho prvního dílu v sedmi letech si spolu docela pěkně žijem. Já a sedm knížek, osm filmů a spoustu hodin audioknih.

Při plánování výletu do Edinburghu jsem tím pádem musela vidět co nejvíc míst spjatých s kouzly, a to nejlepší z nich jsem sepsala i sem.

Takže, Accio kouzelné tipy po Edinburghu!

THE ELEPHANT HOUSE

The Elephant House je nenápadná kavárna kousek od hlavní ulice. Tedy, bývala to nenápadná kavárna, než se provalilo, že tu JK napsala první dva díly mojí bible.

Počítejte s tím, že na stůl si budete muset vyčkat frontu a kafe zas tak dobrý nemají. Nebo to udělejte jako my a vyražte do sesterského podniku „slona“, Elephant & Bagels. Turisty v ní nenajdete, nejspíš v ní bude zakusovat bagel a pít kotle kafe pár studentů z blízké univerzity. Atmosférou je ale tehdejšímu The Elephant House mnohem blíž než ten rušnej a turistickej podnik, v který se nenápadná kavárna za poslední roky proměnila.

The Elephant House: 21 George IV Bridge

Elephant & Bagels: 37 Marshall St

SPOON

Dříve se tahle kavárna jmenovala Nicolson’s Cafe a JK potvrdila, že první řádky Kamene mudrců nebyly napsány „u slona“, ale právě tady. Často tu vysedávala hlavně proto, že kavárna patřila jejímu švargovi. A pozor, běžte do prvního patra, ne do přízemí!

Adresa: Na rohu Nicolson a Drummond street

GREYFRIARS KIRKYARD

Tak přesně tady má hrob Tom Riddel. Prostřední jméno sice není „Marvolo“ jako v originále, ani „Rojvol“ jako v českým překladu nebo „Elvis“ jako ve francouzštině, to ale nemění nic na tom, že tenhle náhrobek inspiroval JK při psaní jedné z hlavních postav.

Dál tu najdete hrob Williama McGonagalla nebo Elizabeth Moody. Mohlo by se stát, že jde jen o náhody, tenhle hřbitov se ale nachází asi pět minut pěšky od The Elephant House a Rowlingová sem chodívala na procházky a načerpat inspiraci. Takže s náhodama na mě nechoďte.

Nebuďte ale prosím jako bandy nevychovanců a náhrobky pozorujte zdálky a v klidu. Přeci jen je to pořád pietní místo.

Máte-li s sebou někoho, koho chlapec, který zůstal naživu, až tak nebere, hřbitov navštivte stejně. Má krásnou atmosféru a příběh o oddaném psu Bobbym platí za místní bizarnost.

Adresa: 26A Candlemaker Row

GEORGE HERIOT’S SCHOOL

Škola, na kterou můžete mít výhled z kavárny The Elephant House, pokud seženete místo. Prý podle ní byly vymyšlené Bradavice, JK tuhle informaci ale nikdy nepotvrdila, aby žáky nikdo neobtěžoval. A podle mě to byl od ní dobrý nápad, stačí ty zástupy u hrobu Toma Riddela na hřbitově.

VICTORIA STREET

P-p-p-příčnalice!

Jestliže zahlásíte tohle heslo v krbu plném letaxového prášku, dost možná se ocitnete místo na Příčné ulici na Victoria Street. Jedné z nejkrásnějších ulic Edinburghu, která JK podle jejích slov připomíná právě Příčnou. Je sice mnohem širší a barevnější než ta kouzelná z filmu, ale žabí oči nebo Nimbus 2000 v ní budete shánět dost těžko.

ROYAL MILE

Na Royal Mile se nachází radnice, před radnicí náměstíčko a v něm otisknutá ruka J.K. Rowlingové. Když už budete na Royal Mile, skočte si do Royal Mile Tavern na pivo, haggis a panáka!

Royal Mile Tavern: 127 High St

THE BARMORAL HOTEL

Místo, kde to všechno skončilo. Když měla JK ke konci sedmého dílu tvůrčí krizi, zavřela se na pár dní sem a knížku dopsala. Když teď mrknu na stránky hotelu na booking.com, nabízí mi server pokoj za 6000 Kč, což je oproti obvyklým 16 – 25 tisícům korun super nabídka. Pokud tedy nešetříte na cestách každou korunu, zvažte to (a já vám budu závidět).

Adresa: 1 Princes Street

A kdybyste měli náhodou kouzel dost a v kapse už vám nezbyl žádný svrček, natož galeon, mrkněte na moje tipy, jak si užít Edinburgh (skoro) zadarmo.

K.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *