Česká republika,  Cestuju

TÁBOR | MOJE MĚSTO

Tábor, moje skoro rodný město, kam jsme se přestěhovali z Prahy, když mi byly tři. Nemlátíme se palcátama, naopak, je tu krásně. Přijeďte na víkend nebo se zastavte cestou na ten jižnější jih nebo do Rakouska.

Tak hurá na představení nejkrásnějšího města na světě. Nebo aspoň v Jižních Čechách.

CO DĚLAT?

Procházka

Začněte v Klokotech u poutního kostelu. Odtud se vydejte z kopce dolů údolím podél potoka a pak vystoupejte  do starého města. Omrkněte náměstí, Kotnov i výhled z hradeb. Cestou uvidíte i vodní nádrž Jordán, která byla založená ve stejném roce, kdy Kryštof dojel poprvé do Ameriky.

Odkaz na procházku je tady.

(Ano, já vím, normálně mám taky radši google mapy, ale na pěšky po Čechách jsou za mě lepší ty s .cz na konci). A pokud máte míň času, vynechte tu cestu z Klokot a prozkoumejte staré město.

Další pamětihodnosti

Mrkněte na Kotnovskou věž, do podzemí, pak naopak na kostelní věž, do muzea čokolády nebo si jen dejte pivo na náměstí a koukejte okolo sebe.

KDE JÍST? A KAM SI JÍT SEDNOUT VEČER?

Rafariz

Jo, začínám tipy v našem městě ujgurskou kuchyní. Protože tyhle kluci si to zaslouží. I když se považuju ve světě chutí, koření a kuchyní za zcestovatelou, tohle pro mě byla novinka. A zatraceně dobrá! Dejte si boršč, salát z granátovým jablkem, nudle, knedlíčky, nebo cokoliv jinýho. Nebudete litovat. A jestli jo, koupím vám pivo, protože za tenhle podnik bych dala ruku do ohně.

Pražská 231/3

Goldie

Tady vaří skvosty člen národního českého kuchařského týmu Martin Svatek. Vloni vyhráli mezinárodní soutěž v Singapuru a to menu bylo skvělý. Ochutnala jsem ho v rámci festivalu vína a normálně ho Martin sice nevaří, ale „nebe v hubě“ nebo „chuť zatančit“ budete mít po jakýmkoliv jídlu od něj.

A pozor, kromě krásných večeří vaří v Goldie i polední meníčka. Za asi dvě stovky se k vám dostane tříchodové menu včetně dezertu. Uznávám, že za jednu stravenku to sice není, ale rozhodně to za to stojí.

Koželužská 141/1 (ale vlastně je přímo na náměstí) | webovky

Výčep

Pokud se aspoň trochu orientujete v českém gastrosvětě, o Honzovi Čulíkovi jste už určitě slyšeli. Kromě toho, že dělá do naturálních vín, otevřel u nás hospodu. Tu, kam se chodí na pivo, párek a tlačenku. Skoro všechno, co servírujou (včetně piva!) je z okolí Tábora. Určitě skočte na jednu točenou „oboru“ a párky od Lišky! Na večer budete dost možná potřebovat rezervaci.

Žižkovo Náměstí 18 | webovky

Thir

Honza Čulík, který má Výčep, má i Thir. Vinný bar, kde se nalívaj hlavně naturální vína. Nešklebte se, já jim taky nepropadla. Honza má ale pochopení pro všechny a určitě vám najde víno, co vám bude na 100 % vyhovovat. A kdyby přeci jen ne, skvěle tady vaří.

Provaznická 152/1 | webovky

U Zlatého stromu

Máte chuť na dobrou plzeň? Nebo na tatarák? Guláš? Skočte si „ke stromu“. Super česká kuchyně, skvělý pivo, přiměřený ceny.

Arbeiterova 53 | webovky

U Beranů

Přiznávám, že tahle hospoda patří kamarádovi mého táty. Ale to nic nemění na tom, že zarytí milovníci pečených žeber tady se slzama v očích prosí o další porci. Ideální v létě s posezením na zahradě.

Adresa: Na Bydžově 456, 390 01 Tábor | webovky

KAM NA KAFE?

„U Vláčku“

Martin Svatek s národním týmem není v Táboře jediný, kdo sbírá ceny, kudy chodí. Majitel téhle cukrárny, Jiří Hochmann, vyhrál v roce 2017 české kolo Gelato World Tour (ano, zmrzlinář z Tábora, Angelato ať se jde zahrabat) a reprezentoval nás v celosvětovém kole v Itálii. Lepší zmrzlinu jsem měla málokde. Kromě ní má ale i skvělý dortíky a chlebíčky. Ale hlavně si dejte tu zmrzlinu.

(Tenhle podnik se sice oficiálně jmenuje Moccacafe, ale nikdo mu neřekne jinak než U Vláčku.) A nezapomeňte na tu zmrzlinu!

Pražská 232

(Ne)putovní pražírna

Cože? Přepadla vás chuť na kafe už mezi nádražím a náměstím? Tak se stavte do (Ne)putovní pražírny, která začínala jako pojízdný stánek u místního obchoďáku a dotáhla to až na vlastní podnik. Kafe si praží vlastní, ale to by podle názvu trklo asi každýho.

 Husovo náměstí 568/17 

Jednota

Asi před rokem otevřela ještě jedna lehce přehipstřená kavárna ve stejné ulici jako „Vláček“. Jejich heslo je „kafe a knihy“ a oboje mají dobrý.

Kostnická 158/1 

KDE SPÁT?

Penzion Thir

Kromě toho, že má Honza Čulík vinný bar a pivnici, provozuje v Táboře i krásnej penzion hned u náměstí (a u toho vinnýho baru). Bývá ale docela nacpanej, tak rezervujte včas!

Adresa: Provaznická 152/1 | booking
Hotel Nautilus

Cestujete se svojí holkou? Udělejte jí radost a ubytujte se tady. Hned nad restaurací Goldie s výhledem na náměstí a skvostnou snídaní.

Koželužská 141/1 (ale vlastně je přímo na náměstí) | booking

Přijeďte, budem se těšit! Fakt.

K.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *