Cestuju,  Itálie

ONE PIO | VÍNO V ITÁLII

Mám ráda spoustu věcí. Mezi nima je i víno. To francouzský skoro nepiju a neznám. Ve Španělsku jsem pokročilejší amatér. Znám tam totiž jednu oblast a jednoho vinaře. Co se týče Itálie, tak tam jsem amatér taky. Amatér, co už spoustu italských lahví vypil a má tam i nejoblíbenější vinařství.

(Komukoliv, kdo tohle bude číst, rozumí vínům a bude se pohoršovat nad mýma znalostma a vyjadřovacíma schopnostma se předem omlouvám. Nebo vlastně ne. Protože takhle to vidím já a za mě je to správný.)

Ve všech větších městech jste už byli? Na tůry po horách není ideální počasí? Nebo jen jedete směr Lago di Garda? Zastavte se v One Pio. A ne, tohle není žádná reklama, ale čistá láska.

Můj taťka (Ahoj tatí, vidíš? Konečně už píšu o vínu!) jezdí jednou za čas pro víno do Itálie, tak jsme si s ním udělali prodlouženej víkend s jediným cílem – vypít spoustu vína. A uznávám, cesta je to dlouhá, ale stojí za to.

One Pio leží kousek od Lago di Garda, a cestou minete i vodopád Cascata Varone. Sledujete, jo? Není to jen o víně, ale i o výletu!

A teď přijdou ty vychvalovačky One Pio, za který mě nikdo neplatí (a to bohužel ani v lahvích vína).

Přijeli jsme na ochutnávku (Kterou je třeba si předem dohodnout. A nahlašte, jestli máte nějakou alergii, umí se se (skoro) vším popasovat.) a čekala na nás mladá holka. „Hm, asi zaměstnankyně„, říkám si. A ono ne, Illarii je tak okolo třiceti let a celá tahle nádhera jí patří. Řekla nám něco málo o vinařství, pak jsme se ale vrhli na víno. Jaký bylo, si zjistěte sami, já nejsem žádný znalec a můžu říct jen, že bylo super. Tak moc, že jsme pak zbouchli ještě dvě lahve na dvorku na verandě. A do auta naskládali asi 70 lahví.

A pokud se vám při slově „vinařství“ a „ochutnávka“ vybaví cihlový domeček, strmé schody do sklepa a zima, tak to tady nenajdete. Vinařství je moderní a ochutnávky probíhají v prosklené a světlé místnosti.

Jste už přesvědčení a jen si říkáte „Tyjo, dobrý víno dobrý, ale aby nás to nevyšlo jako měsíc v Asii?„. Tak šumivý Beverino, který piju u psaní tohohle článku (a možná proto jsem vtipnější než obvykle) stojí 5,5 EUR. Skvělý červený okolo 12.

Kromě One Pio jsme byli ještě ve vinařství Peter Sölva, které je super, mají skvělý víno a za zastávku určitě stojí. Moje srdce amatérskýho (ne)znalce vín ale leží někde na dně lahve Lugana z One Pio a myslím, že to tak ještě chvíli zůstane.

(A tím Beverinem jsem se za dobu psaní dvakrát polila. Jak se to říká s tou školkou a ohněm?)

K.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *