Cestuju,  Vietnam

V DŽUNGLI | PHONG NHA KE BANG

Je sedm hodin ráno a v národním parku Phong Nha Ke Bang v centrálním Vietnamu vyrážíme na trek. Čeká nás asi tříhodinová túra až k jeskyni Ruc Mon, kterou máme prozkoumat.

Procházíme džunglí vyšlapanou cestičkou. Náš průvodce Hu (co se nejmenuje Hu, ale tohle je jediný vietnamský jméno, co si pamatuju) nám ukazuje rostlinu jedovatou tak, že je nebezpečný se jí jen dotknout. Ochutnáváme pralesní jahody a zkoumáme rajčata z džungle. Po kotníky v bahně myslíme na pijavice, který jsou všude kolem. Hlavně v bahně. Procházíme okolo průzračnýho jezírka, Hu se jde koupat, chvíli váháme, myslíme na pijavice, a skáčeme za ním. Po pár hodinách přicházíme k jeskyni, jejíž vchod má na výšku asi 30 metrů. Vyndáváme si pijavice.

K našemu překvapení naše cesta do jeskyně ale nezačíná u úpatí hory, naopak se škrábeme 200 vejškovejch metrů do kopce. Tam na nás čeká další průvodce s lanem, horolezeckými sedáky a čelovkami. Mám strach z vejšek a chci couvnout. Překonávám se a zanedlouho všichni přeskakujeme dvacet metrů hlubokou jeskynní průrvu. Bez jištění. Bojím se, ale jsem šťastná. Že tam jsem a že jsem necouvla.

Obdivujeme modrý stěny jeskyně osvětlený jen čelovkama, lekáme se netopýrů a s pomocí sedáků slézáme po žebřících uprostřed hory v naprostý tmě těch 200 metrů, co jsme před tím po povrchu vylezli nahoru. Protahujeme se půl metru širokým otvorem. Kloužeme na kamenech.

Slézáme až k jeskynní řece, kde skáčeme do tmavý vody, kterou se necháváme vynést ven z jeskyně. Na pijavice už nemyslíme, zvykli jsme si. Teď nám dělají obavy dinosauři, co plavou v tý tmě pod náma.

Vracíme se se západem slunce. Chce se mi brečet. Hlavně štěstím. A pocitem nekonečnosti.

K.

Jak tam?
Sleeping busem z Hue nebo Hanoje.

S kým vyrazit na tůru?
S Greenland travel.

Kolik to stálo?
1800,- Kč na jednoho. Nejdražší věc, co jsme ve Vietnamu koupili. Ale taky nejlepší.

Kde bydlet?
V tomhle rodinným penzionu, nikde jinde. Happy water, skvělá rodina, skůtry, kola a rodinná večeře.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *