Cestuju,  Tipy

LOW COST | 8 TIPŮ, JAK CESTOVAT LEVNĚ(JI)

Chtěla bych říct, že od doby, kdy jsem rozpočet na výlet do Kalifornie měla spočítanej tak přesně, že mi při odletu zpátky zbyly na účtě dvě stovky, nebo když jsem na víkend do Berlína odjížděla se 100 EUR v peněžence a nic víc jsem neměla, se hodně změnilo. Ale není to tak. V penězích se i přes vystudovaný práva pořád neválím a nový místa poznávám pořád stejně ráda.

Na druhou stranu na párty v hostelech, polívku z pytlíku a poštípání od štěnic si občas přijdu už trochu stará, takže necestuju „na tkaničce“ za každou cenu (cejtim, že tenhle vtip je třeba vysvětlit – anglicky totiž „on a shoestring“ znamená „s malým rozpočtem“).

A co mi k tomu pomáhá?

TIP č. 1 Booking.com nebo agoda.com
Pro začátečníky: Oboje jsou webovky (a aplikace), kde se nabízí hotely, penziony a apartmány za nejnižší ceny na webu. Kromě toho má booking.com program Genius, kdy už po pěti provedených rezervací máte slevy na spousty ubytování. A zatímco Booking je lepší v Evropě a USA, Agoda nemá konkurenci v Asii .

Pro pokročilý: Pokud v obou případech objednáte přes aplikaci na mobilu, dost možná to bude levnější – pro objednávání přes aplikaci bývají extra slevy.
Mrkněte na ně tady: www.booking.com www.agoda.com

TIP č. 2 Skyscanner
Nejlepší vyhledávač levnejch letenek, co znám. Zadáte odkud, kam a kdy a vyplivne vám nejlevnější nabídky. A má super funkci „letět kamkoliv“, když máte volnej víkend, nevíte, co s ním a je vám vlastně jedno, jaký město budete objevovat. Najdete ho na www.skyscanner.cz.

TIP č. 3 Revolut
Platební appka (a karta) od britský společnosti, která:
– má při cestování výhodnější kurzy než banky a (už vůbec) směnárny,
– umožňuje supr pohodlný platby lidem, co maj Revolut taky,
– navíc má bankovní licenci, takže není třeba se bát, že vám peníze odfrčí někam do časoprostoru.

Mně zatím ušetřila pár tisíc na výhodnejch kurzech a mým kamarádům pár stovek, protože dvacku za pivo normálně nikdo nevrací.

A k platbám jdou přidávat gify, což celýmu bankovnímu světu chybělo.
Další (o něco serióznější) info o ní najdete tady: www.revolut.com.

TIP č. 4 Bikesharing
Půjčování kol neboli bikesharing funguje v každým větším městě. Stojí většinou vážně málo peněz (míň než MHD!) a z kola toho vidíte o hodně víc než z metra, autobusu nebo i chození pěšky.

Obzvlášť můžu doporučit www.donkey.bike, který najdete třeba v Berlíně, Kodani, Barceloně, Velký Británii, Portugalsku a spoustě dalších míst v Evropě.

TIP č. 5 Organizujeme si všechno sami
Ono ty výhodný last minute balíčky od cestovek zas tak super nejsou. Kromě ubytování, letenek a jídla totiž zahrnujou i třeba organizátorský služby cestovky, což je položka, za kterou je úplně zbytečný platit.

K aplikacím, o kterých jsem psala výše, přihoďte ještě google mapy a třeba i Uber a o pár tisíc levnější dovča čeká jen na vás. Jasný, nestačí jen projet katalog cestovky na webu, ale vybírat si bydlení a plánovat celou cestu je super. Já se díky tomu těším na nový dobrodrůža o pár týdnů dřív.

TIP č. 6 Nechoďte po hospodách
Všimněte si, že neříkám „nepijte alkohol“, protože bez piva nebo vína to při západu slunce většinou prostě nejde. Kupte si ho ale spíš v sámošce na rohu nebo u benzinky na dálnici než v tom fancy baru na náměstí nebo útulný vinárně v podchodu. Najděte si hezký místo v parku, u jezera nebo na pláži a seďte tam. Ušetříte tak dobrejch pár stovek. (A jestli letíte do Skandinávie, kupte si lahev vodky už na letišti jako já. Jo, i na Ruzyni v dutyfreečku je levnější než v sámošce ve Stockholmu. Ale o tom zase jindy.)

TIP č. 7 Nebojte se
Nebojte se organizovat si výlety sami. A hlavně se nebojte jet daleko. Dva tejdny ve Vietnamu vyjdou podobně jako dva tejdny na Kanárech nebo v Egyptě. A můžu slíbit, že bydlení bude za stejnou cenu mnohem krásnější a za jídlo zaplatíte tak desetinu. A když to zvládla moje mamka s kámoškou v padesáti, z nichž ani jedna neumí anglicky, nevim, proč byste to neměli zvládnout i vy.

TIP č. 8 Co taky prej funguje
A pokud vás netlačí čas, vyražte třeba na work and travel do USA nebo na Zéland. Nebo se staňte dobrovolníkem v Asii. Nebo jeďte na Erasmus. To jsem ale já osobně nikdy nevyzkoušela, takže jiný postřehy než ty, co si může každej sám vygooglit, nemám.

Jo a jestli se chystáte třeba do Skotska, tak tady jsem už psala o tom, jak ušetřit speciálně tam.

K.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *