Cestuju,  Vietnam

JAK SE CHOVAT VE VIETNAMU | PRAVIDLA CHOVÁNÍ

Na co si dát pozor ve Vietnamu?
Na nic.
Nebo rozhodně ne na to, že vás někdo zabije.
I když dodržovat jejich zvyky a tradice může bejt pro Evropana skoro smrtící.

Ve Vietnamu jsem ani jednou neměla pocit strachu z lidí. Oproti třeba San Franciscu, kde jsme se po setmění v metru báli vyndat telefon, ve Vietnamu nikdy strach z toho, že nás někdo okrade nebo nám ublíží, nepřišel. Jasně, stává se to, v Saigonu jsou třeba gangy motorkářů, co strhávají kabelky z ramen. Aby tomu člověk ale předešel, stačí většinou používat mozek.

Z čeho ale může být zápaďák překvapenej, je množství zvyků, co Vietnamci dodržujou. A taky divnejch věcí, co dělaj.

A protože se kolikrát stane, že první Evropan, kterýho potkají, jste vy, je dobrý nevypadat jako křupan.

TADY SE PLATÍ OBOURUČ
I u nás je neslušný hodin dvacku za malý pivo přes půl baru, ale když ji někomu jen tak podáte pravačkou, zatímco v levý držíte peněženku a telefon, je všechno dobrý. Ne tak ve Vietnamu. Tady je slušnost všechny věci, co máte v rukou, položit a bankovku podat oběma rukama najednou. Podávání peněz jednou rukou je ve Vietnamu totéž, jako byste po ostatních ty peníze házeli s tím, že pro vás jsou nedůležitý a zbytečný, zatímco oni je potřebujou.

SMRTÍCÍ HŮLKY
Člověk by řekl, že jíst hůlkama je někdy náročný samo o sobě. Ale kromě toho, že se ty klouzavý nudle s hůlkama hrozně blbě nabíraj, je taky důležitý, jak je odložíte. Rozhodně je nikdy nezapichujte do misky, připomíná to totiž vonné tyčinky, co se používají při pohřebních rituálech, a zapíchnutí hůlek tak nejen nosí smůlu, ale je hlavně vrcholem nevychovanosti.

Hůlky taky nikdy nepokládejte záměrně tak, aby na někoho ukazovaly, protože to nosí co? Správně, taky smůlu. A třeba v Japonsku věří, že by se hůlky neměly ani pokládat přes prázdnou misku od jídla, protože to přináší smrt z rodiny hostitele.

Uf. Zlatá vidlička a nůž, co?

HLÍDEJTE SI CHODIDLA
Jste unavení nebo si jen chcete posedět v chrámu a trochu si popřemýšlet? Klíďo píďo, tím nikoho nepohoršíte. Dejte si ale pozor, abyste chodidly na nikoho přímo neukazovali. Je to neslušný a přináší to co? Správně, smůlu.

NIKOHO NEHLADIT
Hlava je ve Vietnamu totiž posvátná. A když na ní někomu sáhnete, je to jako byste ho u nás poplácali po zadku. I když, to by asi nebylo vhodný ani tam.

SPÍME KDEKOLIV A KDYKOLIV
A zatímco by u nás bylo neslušný přijít třeba za prodavačem ovoce při jeho odpoledním šlofíku a probudit ho, ve Vietnamu se toho naopak nebojte. Vietnamci pracují skoro pořád, a proto taky spějí, kdykoliv můžou. My jsme třeba museli vzbudit prodavače lístků na autobus nebo majitelku lékárny, když jsme sháněli krém na opalování.

A hlavně se tím vším nenechte vyděsit a jeďte tam. Je to totiž jedna z nejkrásnějších zemí na světě. Fakt, věřte mi.

K.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *