Cestuju,  Tipy

ZRUŠENÁ DOVOLENÁ NEBO LETENKY | NA CO MÁM NÁROK?

Ještě před měsícem to vypadalo, že nebudeme moct cestovat asi tak 10 let. A pak nás vláda všechny vyšplouchla tím, že otevřela ze dne na den hranice. Ale pořád nás k sobě hodně států nepustí (i když mně se žije mnohem líp, když vím, že mě tu vlastně nikdo nedrží) a letenky a dovolený se ruší jako na běžícím pásu. Někdo vrací peníze, někdo mává poukázkama na letenky a někdo jen píše smutný zprávy na facebook a prosí o trpělivost. Jak to ale je? A co dělat, když vám zrušili dovolenou nebo letenky?

(Disclaimer a tak – berte prosim tenhle článek spíš jako shrnutí dostupnejch informací a pár tipů než zaručený právní rady, za který dám ruku do ohně. Informace tu jsou sice správný, doufám, ale třeba ne úplný a se všema podmínkama, aby se to dalo ještě číst a nešlo jen o právnický žvanění.)

LETENKY
Pokud vám aerolinky zrušili let a už vám napsali mail, tak v tom mailu najděte někde malým písmem napsáno „jestli nechcete tu poukázku na další lety, kterou vychvalujeme v celým tomhle mailu, ale chcete vrátit peníze, tak nám napište“. Nebo něco v tom smyslu. Protože když byl ten let zrušenej, máte nárok buď na náhradní let nebo na vrácení peněz. Ledaže byste v nějaký svý slabý chvilce souhlasili s tím, že vám voucher stačí a peníze ať si nechaj.

Letový provoz se ale začíná obnovovat a lety se budou rušit míň a míň. Kdybyste teda aerolince napsali, že jsou sice hodný, že vám let nezrušili, ale že vy na něj nenastoupíte, protože se bojíte koronaviru nebo čehokoliv jinýho, uplatňujou se normální storno podmínky.

DOVOLENÁ
Jestli jste měli odjet na dovču od 20.2. do 31.8. letošního roku a zájezd byl zrušenej, protože se buď nesmělo vyjet od nás nebo naopak přijet do cílovýho místa, je to vcelku jednoduchý. Cestovka vám může vydat voucher na cenu zájezdu a vy s tím nic moc nenaděláte. Teda, pokud nejste třeba přihlášený na úřadu práce, starší 65 let (ahoj babi!), na mateřský, rodičovský nebo zdravotně postižený. V takovým případě totiž můžete cestovce říct, že ten poukaz nechcete a ona vám vrátí peníze. Docela easy peasy. Ale bacha, jestli na víkend do rakouskejch lázní měli vyrazit babi s dědou, kterým je sice přes 65, ale koupili jste jim to vy jako dárek k Vánocům, tak to tak úplně nefunguje.

Stejně je možný postupovat, pokud zájezd zrušíte vy, protože je v cílový destinaci nějaká fakt mimořádná událost, proč se tam nedá dovolenkovat, tak vám cestovka může ten voucher vydat taky. Je ale otázka, jak moc tam musí koronavirus ještě řádit, aby se to dalo pod tuhle mimořádnou situaci podřadit.

A pokud byste se rozhodli, že nikam nepojedete preventivně, třeba jen proto, že máte strach z pražskýho letiště, ale v cílový destinaci je to už docela pohodička, vztahujou se na vás storno poplatky a na voucher nárok nemáte.

Pokud ten voucher nevyčerpáte, cestovka vám v září 2021 vrátí peníze. Stejně tak, pokud po ní budete chtít nabídnout náhradní zájezd a ona to neudělá. A v dalších případech. Ale to už je hodně právničení a já jsem říkala, že to bude spíš shrnutí informací a tipů.

Jo a celá tahle část se vztahuje jen na zájezdy, ne na samotný ubytování nebo dopravu. Abyste třeba zbytečně nenaléhali na majitele hotelů, že teda žádný stornopoplatky a že chcete voucher.

No tak jo, ať to jde a můžeme zase brzo jezdit ven!

A pokud byste potřebovali o něco serioznější radu anebo pomoc s řešením, napište nám do eLegal, kontakt najdete na www.elegal.cz.

K.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *